понеділок, 23 листопада 2015 р.




Тема уроку:   УРЗМ  Дебати за романом М.Булгакова «Майстер
                       і Маргарита»: Чи можливе добро без зла, а зло без добра?
  

Мета:            завершити аналіз роману; сприяти розвитку критичного мислення
                      учнів;дати можливість визначити власну позицію; вдосконалюва-
                     ти навички учнів вести аргументовану дискусію та відстоювати
                     власну позицію; формувати культуру поведінки та загальнолюдські
                     моральні якості.

Тип уроку:     Урок розвитку зв’язного мовлення. Дебати за романом.

Обладнання:  портрет М.Булгакова; виставка творів, де простежується тема
                        «дияволіади»: «Фауст» Гете, «Біси» Достоєвського, «Демон»
                        Лермонтова, «Вечори на хуторі  біля Диканьки» Гоголя;
                        вислови про роман самого автора та сучасників; картки з
                        правилами проведення дебатів; план проведення дебатів;
                        ілюстрації до роману, фонозапис «Реквієму» В.А.Моцарта.

Плакати-висловлювання:  Не буть ніколи раю             Рукописи не горять.
                                             У цім кривавім краю.                
                                                                 П.Тичина.                М.Булгаков.

          Цей роман, як на мене, є найкращою річчю Булгакова, а якщо говорити про історію Христа і Пилата, то це загалом одна з найліпших сторінок російської літератури ХХ століття.
                                                                 К.Симонов.

Зло – 1) щось погане, те, що приносить біль, страждання;
         2) нещастя, біда, неприємність;
        3) гнів, невдоволення.

Зло  безвихідне, безсиле, божевільне, вічне, вовче, дике, кипуче, люте,
       нестримне, таємне, тваринне.

Добро – усе позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням,
             мріям; благо.

Добро  блаженне, велике, вічне, лагідне, небесне, сердечне, таємне, щире.


                                    Хід уроку
                     
                             Так пусть добро не будет безоружно,
                             Любое зло рубить под корень нужно.
                                     (Із пісні сучасного співака Шури).

І.  Вступне слово вчителя. (Під супровід запису «Реквієму» Моцарта. Музика звучить тихо).
    Бог і Диявол, Каїн і Авель, темрява й світло, рай і пекло, чорне і біле, земля і небо, добро і зло… Вічне протистояння, вічна боротьба. Невже вся суть життя зводиться  до боротьби двох протилежностей? Чи завжди добро добре, а зло зле? Чи можливе добро без зла, а зло без добра? Ці чи подібні питання хвилюють людей постійно. Ми ж зіткнулися з необхідністю вирішення проблеми протистояння добра і зла, вивчаючи роман М.Булгакова «Майстер і Маргарита». Сьогодні спробуємо знайти відповідь на питання, яке стало темою нашого уроку розвитку мовлення.

ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

ІІІ. Опрацювання теми уроку.

1.     Слово вчителя. Оголошення правил проведення дебатів.

1)    Опоненти мають право висловлювати будь-яку точку зору.
2)    Будь-яка точка зору має бути аргументована на основі вивченого твору, додаткової літератури, власного життєвого досвіду.
3)    Опоненти не мають права переривати виступи один одного.
4)    Будь-яка точка зору може бути заперечена.
5)    Будь-яке заперечення має бути аргументованим.
6)    Опоненти не мають права переходити на особистості – вони мусять поважати думку інших, і заперечувати цю думку дозволяється тільки у коректній формі.
7)    Веде дебати особа, яка не може викликати сумнівів в упередженому ставленні до однієї з груп або в ангажованому ставленні до проблеми, що висунута на дебати.
8)    Ведучий стежить за дотриманням правил, спрямовує (а не визначає характер!) хід дебатів і, якщо виникає така потреба, обмежує час виступів опонентів.
9)    Підбиває підсумки також ведучий.




2.     Проведення  дебатів за планом.
¯    Співвідношення добра і зла в романі М.Булгакова «Майстер і Маргарита».
¯    Чому Воланд з’явився в Москві? Чи змінив щось його візит, чи такий всесильний Князь пітьми?
¯    Понтій Пилат – уособлення добра чи зла? Чи заслужив він на прощення?
¯    Що є основою поведінки людей – збіг обставин, події, доля, чи, може, слідування обраним ідеалам, ідеям?
¯    Які сили формують наші долі: Бог, Диявол, час, обставини, чи, може, сама людина – хазяїн своєї долі?
¯    Чи несе людина відповідальність за свій моральний вибір?
¯    Споконвіку існують дві протилежні сили: добро і зло, Бог і Диявол. Вони були завжди, вони є і завжди будуть. То чи варто боротися зі злом, якщо воно вічне?
¯    Роман М.Булгакова «Майстер і Маргарита» - духовний заповіт майбутнім поколінням.

ІV. Підбиття підсумків уроку.

1. Підведення підсумків дебатів. Оцінювання.
2.Слово вчителя.

Протягом усього періоду існування людства розум і почуття людей бентежить вічна і складна проблема – проблема співвідношення добра і зла. Булгаковим вона з’ясовується на найвищому художньому рівні, і тому його роман не залишає байдужим жодного читача.
     Носієм добра в романі є Ієшуа, а зла – Воланд. Але часом вони міняються місцями: філософія добра іноді збільшує зло у світі (вбивство Іуди як помста за смерть Ієшуа), а перебування Воланда в Москві  допомагає відновити справедливість.
     Вони об’єднують свої зусилля, щоб остаточно вирішити посмертну долю Майстра і Маргарити і подарувати їм вічний спокій.
      Часто зрозуміти сутність добра і зла досить важко, а то й зовсім неможливо. Ці поняття відносні, і вони позначають вчинки і думки, які можна вважати добрими або злими залежно від обставин.
     Маргарита віддає душу Сатані, стає відьмою, але силою свого кохання рятує Майстра. Її почуття – любов, милосердя, людяність – здатні змінити світ.
   Майстер – носій вічної істини. Його роман, з точки  зору тодішньої влади, протизаконний, а тому сам майстер піддається моральному тиску. Йому бракує духовних сил. Кидаючи рукопис у вогонь, він зрікається свого твору, свого таланту і своєї місії – його обов’язок говорити правду.
      В умовах тоталітарного режиму, де знищується кожен прояв людяності, чесності, герої зуміли зберегти вірність моральним законам.
      Воланд недаремно з’являється в центрі світового атеїзму – Москві, місті, де разом з релігією були відмінені й Божі заповіді. Та навіть усесильному Воландові не вистачило снаги змінити радянську систему.
    Не під силу йому змінити й долю Майстра, тому й відправляє його у вічність, даруючи найдорожче – спокій і тишу.
    Отже, не все під силу  ні Богові, ні Сатані. Можливо, людина сама може вирішити власну долю? Тому й стоїть перед кожним проблема морального вибору: яким бути – добрим чи злим, творити добро чи зло чинити?
   У кожному з нас живе «і небо, і пекло». Сама людина, творячи добро, знищує прояви зла на землі. І навпаки. Кожен будує свою долю, обирає свій шлях. Адже від нашого морального вибору залежить не тільки наше життя, а й долі інших людей. 
      Чи може існувати добро без зла, а зло без добра? Чи можна їх чітко розділити, і де проходить та межа – між добром і злом – чи не через наші душі, серця?
     На ці питання спробувала відповісти в поетичній формі наша учениця.    

3.Гаджала Марина читає власний вірш.
4. Учитель. Проблему співвідношення світла й темряви, добра і зла порушує в своїй поемі «Чорне і біле» наша гостя – учитель української мови і літератури Гриців Тетяна Григорівна.
5. Гриців Т.Г. читає уривок з поеми.

6.Заключне слово вчителя. Ми прийшли у цей світ на дуже короткий час, на мить, щоб потім знову відійти у вічність. Наша місія проста і складна водночас – творити добро, нести світло, протистояти злу, адже настане день, коли за все, що творимо, доведеться відповідати перед небесним Творцем. Тож творімо Добро, тому що

                 Как хищным спрутом,
                 Мир щупальцами зла еще опутан.
                 Так пусть добро не будет безоружно,
                 Любое зло рубить под корень нужно.
                 Как луч, быстра и, как булат, остра,
                 Да будет Правда – грозная сестра
                 Богатыря бессмертного – Добра!

   ( знову звучить «Реквієм» Моцарта, але голосно).                           
                         
V. Домашнє завдання.  Підготуватися  до тематичного оцінювання за романом  Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита».




Література

1.     Волощук Є.В. Зарубіжна література: Підручник для 11 класу загальноосвітніх  навч. закл. – К.: Ґенеза, 2004.
2.     Буряк С.Д., Острова Г.О. Інтерактивні й нестандартні уроки зарубіжної літератури. – Х.: Вид. група «Основа», 2005.
3.     Штейнбук  Ф.М. Вивчення зарубіжної літератури. 11 клас: Посібник для вчителя. – Х.: Веста: Ранок, 2003.
4.     Зарубіжна література. Шкільний світ. – 2005. - №7

Марина Гаджала

Навіщо нам  боротися  зі злом,
Якщо нас не чекає перемога?
Для чого йти наосліп, навмання,
Коли нам невідома є дорога?

Для чого витрачати силу й час –
Ми розумієм, що воно не зникне.
Зло неодмінно переможе нас,
І поступово ми до нього звикнем.

Бо вічне зло, як вічний білий світ,
Бо є воно, було і завжди буде,
Воно було до нас мільйони літ,
І завжди підкорялись йому люди.

Виходить, ми безсилі проти зла,
Бо завжди в світі воно буде існувати,
Якщо людина його знищить не змогла,
Чи варто проти нього повставати?

Але безсмертне також і добро,
Йому також судилось вічно жити,
Добро велике, щире і безмежне,
І наш обов’язок – його творити.

Але добро не переможе зло,
Злу також не судилась перемога,
Цей смертний бій триватиме завжди,
Бо так судилося всесильним Богом.

Немає переможця в цій війні,
Та ми у ній повинні воювати,
Бо боротьба зі злом – це є життя, -
Про це завжди потрібно пам’ятати.

Бо творячи хоч крапельку добра,
Ми наповняєм землю новим світлом,
І меншає на світі зла,
Й добро поширюється світом.



 Тетяна Гриців


Добро і зло – проблема вічна,
І поміж них стоїш ти,
Що вибере людина пересічна?
Чи істину зуміє віднайти,

Де світло, де пітьма? – питає кожен,
Де дня світання, а де ночі блиск?
Де радості життя, а де болючий стогін,
Де сонця відблиск, а де луни лик?

Добро і зло – ось біле й чорне,
А сіризна – омана є завжди,
У злі людина завжди є потворна,
І світлодайна завжди у добрі.

Де світло, де пітьма? – спитає кожен,
Добро і зло сплелись в єдиний пруг.
Розгублена людина на сторожі –
Шукайте істину посеред смуг.

Де світло, де пітьма? – питає кожен,
А світить лиш по-справжньому Христос,
А ми лише промінчик той як вхопим,
Тоді пітьма розступиться в хаос.

Тоді людина кожна пересічна
Піде дорогою добра,
А істина її завжди зустрічна

У прагненні збороти сили зла.

Немає коментарів:

Дописати коментар