понеділок, 23 листопада 2015 р.


Тема уроку: Уславлення любові до праці та інших людських чеснот у казці «Пані Метелиця»
Мета уроку: поглибити знання учнів про ідейно-художній зміст казки, розвивати навички співвіднесення казкових подій із реальними, розвивати вміння виконувати завдання за допомогою комп’ютера,
Виховувати працьовитість, чесність, інші моральні якості, що становлять загальнолюдські цінності.
Обладнання: портрети братів Грімм, збірки їхніх казок, ілюстрації до них.
Технічні засоби: комп’ютери.

План уроку
Мотивація навчальної діяльності
1 хв.
Оголошення теми та мети уроку
3 хв.
Актуалізація опорних знань
8 хв.
Формування вмінь та навичок учнів
25 хв.
Підсумок уроку
5 хв.
Домашнє завдання
3 хв.

                                                   Хід уроку
                                 
                                                                         Краще бути бідному, та в шані,
                                             ніж багатому,  та в ганьбі
                                                                              (німецьке прислів’я )

І.  Мотивація навчальної діяльності
З давніх-давен люди розуміли, що тільки невтомна праця є джерелом достатку в сімї, тому змалку привчали дітей до роботи. Спочатку за допомогою казок, ігор, а вже пізніше доручали дітям якусь нескладну, нетяжку роботу.  Прикладом повчальної казки якраз і є вже знайома нам «Пані Метелиця». На сьогоднішньому уроці ми спробуємо охарактеризувати героїв, а також відповісти на запитання: чому для рідної дочки та пасербиці одна й та ж пригода мала такі протилежні наслідки?

ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
  1. Інструктаж з техніки безпеки в кабінеті інформатики
  2. Робота з презентацією «Якоб та Вільгельм Грімм» : вставити потрібні слова на місці трьох крапок.
IV. Формування вмінь та навичок учнів
  1. Виконання завдань на комп’ютері :
·         Визначте, до кого з героїнь відносяться ці прислів’я:
]     У гостях добре, а вдома краще
]     Хліб не пада з неба – працювати треба
]     Хто сіє колючки, той збере будяки
]     Маєш честь – ти людина, а без честі – тварина.
·         Заповнити таблицю «Реальне – фантастичне»;
·         Заповнити таблицю «Характеристика персонажів казки: Мачуха, Пасербиця, Ледащиця»;
·         Поєднати означення з особами та предметами, які вони характеризують:
Гарна, роботяща
Слова
Гидка, лінива
Баба
Чудова
Пасербиця
Розмаїті
Лука
Невеличка
Донька
Стара
Квіти
Ласкаві
Хатинка

  1. Перевірка правильності виконання завдань.
  2. Об’єднання учнів у групи ( діти обирають запропоновані геометричні фігури: квадрат, прямокутник, круг, овал).
V. Підсумок уроку
Розв’язання проблемних питань:
·         Чому казку «Пані Метелиця» ми називаємо народною, хоча часто авторами вважають братів Грімм? (Казку дійсно склав німецький народ, а брати Грімм записали й обробили її.)
·         Чи пов’язана казка з реальним життям? Якщо так, то яким чином? (Звичайно ж, так. Щоб тебе любили й поважали люди, треба бути працьовитим, добрим, щирим та доброзичливим. А від злої й лінивої людини всі відвертаються.)
   

 VI. Домашнє завдання:
Кожній з чотирьох груп підготувати інсценізацію уривку з казки «Пані Метелиця»

Додаток:

   Якоб (1785-1863) та Вільгельм (1786-1859) Грімм народилися у графстві Ханау землі Гессен у родині небагатого юриста. В сім"ї було п"ятеро синів та маленька донька. Якоб та Вільгельм - старші.

   У 1801 році велика дружня родина перебирається до Штайнау, на батьківщину батька. Вони оселяються в старому будинкові, де, за переказами, темними глухими ночами вешталися привиди. Це дуже захопило уяву братів-фантазерів, а ще вони любили бігати до міської брами, біля якої з-під землі било два джерельця і куди, як говорили дорослі, лелеки приносили дітей; подобалося їм гуляти в міському саду, який називали "бджолиним раєм".

   Але всі казки дитинства скінчилися, коли одинадцятирічний Якоб зробив у сімейній Біблії запис про смерть батька. В Європі в цей час розгоралося полум"я наполеонівських війн, які не обминули й Німеччину. Сім"я Грімм переживала велику скруту. Їм так потрібна була на той час якась казкова фея, котра змогла б відвести біду від сім"ї. І такою доброю феєю для братів Грімм на довгі роки стала сестра їхньої матері. Саме вона допомогла дати дітям освіту. Якоб і Вільгельм навчалися спочатку в місті Кассель, в ліцеї, який вони змогли закінчити за чотири роки замість семи. А потім вони стали студентами Марбурзького університету, де вивчали за сімейною традицією юриспруденцію. Та набагато більше їх цікавили середньовічні поеми й перекази, які вони знаходили в старовинних рукописах. Однак цілком поринути в улюблену справу брати Грімм не мали можливості, оскільки слід було думати про хліб для всієї родини. До того ж Вільгельм дуже часто хворів, тому Якобу доводилося працювати за двох.

     У 1801-1807 роках з"явилися перші статті Якоба та Вільгельма Грімм, а в 1811 році й перші книжки. Іноді вони підписувалися іменем одного з братів. Але якщо роботу неможливо було розділити, вони просто ставили під твором два слова "Брати Грімм".

   "Зібрано братами Грімм", -  написали вони на найвідомішій своїй книжці "Дитячі й сімейні казки", перший том якої став подарунком до Різдва 1812 року.

   Усе життя брати були нерозлучні. "Ми з тобою ніколи не розлучимося!", -  "Ми так звикли до нашої співдружності, що розлука для мене схожа на смерть". Це рядки з листів Вільгельма та Якоба один одному. Тільки дружба допомогла їм пережити вигнання з Геттінгенського університету, яке сталося через те, що брати підтримували ідеї свободи та конституції. Праця допомогла вижити. Брати стали членами різних наукових товариств, національних академій. Вони підготували багато важливих наукових робіт, які актуальні й донині: "Німецька граматика" у 4-х томах, багатотомний "Словник німецької мови", "Німецька міфологія", "Німецькі героїчні казки".
   Брати були зовсім не схожими один на одного - серйозний, завжди задумливий Якоб і м"який, романтичний Вільгельм (у студентські роки їх називали "Старий" і "Малюк").
   Їх розлучила смерть: хворобливий Вільгельм помер раніше. Та поховані вони разом на Берлінському цвинтарі. На скромних надгробках викарбувані лише їхні імена, без усяких титулів.
   А найкращою пам"яттю про них стало те, що вже кілька століть діти всього світу залюбки читають записані ними казки. "Пані Метелиця", "Горщик каші", "Заєць і їжак", "Бременські музиканти", "Дурний Ганс", "Золотий гусак", "Король Дроздоборід", "Снігуронька", "Попелюшка" - чудові, чарівні, прекрасні твори.


Література:

  1. Бойко І.М. Дидактичні матеріали. 5 клас // Зарубіжна література в школі. – 2007. - №4.
  2. Волощук Є. Зарубіжна література. 5 клас. – К.: Ґенеза, 2005.
  3. Зарубіжна література 5 – 12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. – К. : Ірпінь, 2005.
  4. Паращич В.В. Усі уроки зарубіжної літератури. 5 клас. – Х. : Вид. група «Основа», 2010.



Немає коментарів:

Дописати коментар