понеділок, 23 листопада 2015 р.

Тема: Сильний людський характер в екстремальній ситуації. Анонімність головного героя оповідання «Жага до життя» та її зв'язок з ідеєю твору

Мета: пояснити значення слова анонімний, показати зв'язок анонімності головного героя оповідання з ідеєю твору; розкрити роль пейзажу в творі; розкрити взаємозв’язок природи і людини;  виховувати повагу до мужніх і сильних духом людей, прагнення формувати у собі ці якості; спонукати учнів до життя в гармонії з природою.

                                                      Північ є Північ, і людські серця підкоряються
                                                      тут дивним законам, котрих люди, які не   
                                                     подорожували в далеких краях, ніколи не
                                                    зрозуміють.
                                                                                           Дж. Лондон

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Сьогодні ми продовжимо роботу над оповіданням Джека Лондона «Жага до життя». Цей твір належить до першого періоду творчості письменника, коли Дж.Лондон виходив на дорогу великого мистецтва як автор оповідань про Аляску. У цих оповіданнях відчувається потяг до героїчної теми, яка притаманна творчості письменника. Подвиг уявлявся  Джеку Лондону перш за все проявом непохитної фізичної і духовної сили мужньої особистості, що стверджує себе у наполегливій боротьбі з силами природи та людьми. Та пафос північних оповідань Дж.Лондона, які вражають своїми величними пейзажами, сильними характерами, гострими ситуаціями, - не в боротьбі за золото, а в боротьбі за людські душі. людина, совість якої не замерзає навіть тоді, коли термометр показує п’ятдесят градусів нижче нуля, - ось справжній герой ранніх оповідань Дж.Лондона. високі закони дружби, самопожертви піднесені письменником над грубим, злочинним збагаченням. Давайте згадаємо факти з життя письменника, щоб зрозуміти, чому він писав саме такі твори.


ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда з учнями:
Y  Де і коли народився Джек Лондон?
Y  Яке його справжнє ім’я?
Y  Якою була найбільша мрія хлопчика?
Y  Згадайте, чому Джек Лондон опинився на Алясці?
Y  Яку роль відіграла ця подорож у його творчому житті?
Y  Яка тема та ідея оповідання «Жага до життя»?
Y  Які епізоди оповідання схвилювали вас найбільше? Чому?
2. Розгадування кросворду. Відповіді слід записувати у називному відмінку.
1.     «Товариш дивився йому услід, і хоч його обличчя не пожвавилось, очі засвітилися … пораненого оленя».(Туга)
2.     Він завагався, дивлячись на туго набиту … з лосевої шкіри.(Торбинка).
3.     «Він ітиме за водою річки …»(Діз).
4.     «Тварина була за якихось п’ятдесят …».(Фут).
5.     «Вона (торбинка) була невелика, та важила п'ятнадцять…».(Фунт).
6.     «Він почав несамовито терти очі і нарешті побачив, що то не …, а ведмідь».(Кінь).
7.     «Але …, яке жевріло в ньому, гнало його вперед».(Життя).

ІІІ. Робота над темою уроку
1.     Бесіда за запитаннями
p   Назвіть героїв оповідання «Жага до життя».
p   Якими ви уявляєте цих чоловіків? Намалюйте словесні портрети Невідомого і Білла, скориставшись для цього першим абзацом твору.
p   Чому автор не дає розгорнутих портретів?
p   Що сталося під час переходу через річку?
p   Як змінювався фізичний і психологічний стан героя протягом твору?
p   На початку оповідання герой весь час згадує Білла і сподівається, що той чекає його біля сховища. Чому «він мусив так думати»?
p   Якби на місці Білла був Невідомий, чи вчинив би він так, як Білл? Доведіть це.
p   У воєнні роки народився вислів: «Я пішов би з ним у розвідку». Так говорили про людину, якій довіряли, у якій були впевнені, що вона не зрадить, не підведе. З ким із героїв оповідання ви пішли б у розвідку і чому саме з ним?

2.     Розподільний диктант
Розподіліть на дві колонки риси характеру, які притаманні Біллу і Невідомому. Доповніть список власними прикладами.

Сміливість, гордість, жадібність, гідність, мужність, відповідальність за свої вчинки, самовпевненість, егоїзм, сила духу, вимогливість, підлість, боягузтво, індивідуалізм, доброта.

3.     Робота над епіграфом  до уроку.
p   Прочитайте епіграф. Кого з персонажів стосуються ці слова?


4.     Робота над поняттям анонімний
p   Відчувається, що автор оповідання симпатизує одному з героїв. Кому саме?
p   Чому Джек Лондон жодного разу не назвав імені головного героя? Чи випадково це?

Словникова робота
Слово анонімний має грецьке походження і в перекладі означає – без імені автора.
p   Не даючи своєму герою імені, письменник хотів підкреслити, що не має значення, як називати людину, головне, щоб вона залишалася Людиною.

5.     Робота з текстом оповідання
Усі події, описані в оповіданні, відбуваються серед суворої північної природи.
p   Знайдіть у тексті описи природи і вкажіть, які художні засоби вжив тут автор.
p   Як ви гадаєте, чому в оповіданні так багато описів довкілля?
p   Який колір переважає в пейзажах оповідання?
p   Якою постає перед нами природа Півночі?
p   Подумайте, яку роль відіграє епізод з вовком.
p   Хто сильніший: природа чи людина? Чи може людина перемогти природу?

6.     Обговорення проблемної ситуації
p  Подумайте, чому загинув Білл?
p  Що допомогло головному героєві рухатися вперед?

7.     Обговорення проблемного питання
В оригіналі оповідання Дж. Лондона називається «Любов до життя». Російською мовою назва перекладена як «Любовь к жизни». Як ви гадаєте, чому український переклад називається «Жага до життя»?

8.     Словникова робота
Жага – гаряче бажання (словник Б.Грінченка).

9.     Коментар учителя
Перекладач недаремно використав саме слово «жага», оскільки воно найкраще передає головну мету героя – у нього було гаряче бажання вижити, яке й допомогло йому перебороти голод, холод, хворобу, навіть смерть.
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу
1.Запитання для контролю
p   Які сильні й слабкі сторони людини показав Джек Лондон?
p   Якими рисами характеру, на думку письменника, має бути наділена справжня людина?

2.Узагальнююче слово вчителя
   Світ звичайних людей, їхні душі розкриває Джек Лондон у своїх творах. Він пише про страждання людини, її боротьбу, про добро і зло. Та найголовніша риса, яка привертає увагу письменника, це захоплення людською стійкістю. Вершиною людської гідності є здатність захистити слабшого, вірність дружбі, законам товариськості, гуманізм у стосунках між людьми. Такими були улюблені герої Джека Лондона. Таким був він сам.

У. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Мої враження від оповідання «Жага до життя». Підготуватися до уроку позакласного читання. Прочитати повість Дж.Лондона «Біле Ікло».
























Немає коментарів:

Дописати коментар